KOSMETOLOGIA – CO TO TAKIEGO?

kosmetologia aleksandrów łódzki

Chociaż obecnie termin „kosmetologia” jest bardzo popularny i powszechnie używany, nadal wiele osób nie rozumie do końca jego znaczenia i nie wie jaki zakres obejmuje ta dziedzina.

Pojęcie „kosmetologia” można wymiennie używać z terminem kosmetyka lekarska. Pochodzi z łacińskiego cosmetologia i jest działem dermatologii zajmującym się badaniem opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem. Ale nie tylko.
W polskiej literaturze przedmiotu po raz pierwszy słowo „kosmetologia” zostało użyte przez Barbarę Jaroszewską w 1974 r. – w napisanej przez nią książce o tym samym tytule. Niestety autorka nie podała własnej definicji tego pojęcia, a dosłowne znaczenie tego terminu jedynie naprowadza na jego bardzo uogólniony sens.
Problemem w zrozumieniu czym tak naprawdę jest kosmetologia jest prawdopodobnie brak jednej, spójnej definicji tego terminu. Trudność tę pogłębia fakt, że nie ma odpowiednich uregulowań prawnych związanych z zawodem kosmetologa i jego kompetencjami zawodowymi. Postaram się więc stworzyć własną definicję kosmetologii – na podstawie znanej mi literatury przedmiotu jak i własnego doświadczenia w tym zawodzie.
Kosmetologia jako dziedzina nauki łączy w sobie przede wszystkim takie obszary jak:

 • dermatologia
 • fizjoterapia
 • kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca
 • medycyna estetyczna
 • higiena
 • psychologia
 • ziołolecznictwo
 • dietetyka
 • farmakologia
 • aromaterapia
 • fizjologia
 • SPA i wellness
 • promocja zdrowia

Współczesna kosmetologia jest więc obszerną, interdyscyplinarną dziedziną wiedzy z zakresu ogólnych przedmiotów medycznych, chemicznych i biologicznych stawia ja tym samym w szeregu nauk stricte medycznych

Kosmetolog to zawód wychodzący naprzeciw wymaganiom coraz bardziej świadomych i wymagających klientów, którzy oczekują, że osoba, której powierzają pielęgnację jest kompetentna, dokładnie wie co robi zachowując wrażliwość na ich potrzeby i sugestie. Nie bez znaczenia jest też wyrozumiałość i umiejętność doradzenia oraz właściwe pokierowanie kuracją w salonie kosmetycznym czy w SPA – jak również ich kuracją domową.
Kosmetolog to osoba posiadająca wykształcenie wyższe z zakresu nauk o zdrowiu. Potrafi samodzielnie zaplanować i wykonać zabiegi pielęgnacyjne i regeneracyjne skóry w oparciu o posiadaną wiedzę z zakresu dermatologii, biochemii, biofizyki, histologii, chemii surowców kosmetycznych, fizjologii i innych przedmiotów biologiczno-chemicznych.
Dzięki posiadanej wiedzy kosmetolog potrafi dostosować odpowiedni zabieg do konkretnego pacjenta. Ponadto jest osobą ceniącą estetykę, interesująca się tzw. wellness oraz łączeniem nowoczesnych rozwiązań z medycyną niekonwencjonalną. Kosmetologia nie ogranicza się jedynie do leczenia, profilaktyki i pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokci – kosmetolog powinien również edukować swoich pacjentów i nakłaniać ich do dbania o zdrowy tryb życia.
Ważny jest także aspekt psychologiczny w tej dziedzinie – kosmetolog powinien umieć zdiagnozować potrzeby swojego klienta, potrafić go wysłuchać i doradzić, a także znać podstawy psychologii dotyku, który jest nieodłącznym elementem tego zawodu.
Jestem pewna, że nadal nie wyczerpałam całego znaczenia terminu kosmetologia, ale mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przybliżyć ten temat.

 

mgr Luiza Gorsiak – kosmetolog